Категорії

Чоловічі вишиванки

Чоловічі вишиванки є одним з найбільше поширених виявів народного мистецтва в Україні — ним передаються народні традиції з покоління в покоління. Мотиви композицій вишивок чоловічих сорочок пов’язані з традиційними віруваннями й обрядами.

Традиційно чоловічі вишиванки залежно від їхнього призначення, шилися з білого лляного або конопляного полотна. Завдання забезпечити вишиванкою чоловіка та інших членів родини як правило покладалося на майбутню дружину, але за традицією і наречений мав принести у дім нареченої дві-три вишитих сорочки зі своєї сім’ї. Після заручин наречена готувала для майбутнього чоловіка вишиванку, а на весіллі наречений одягався у вишиту сорочку, що її пошила й вишила наречена.

Крій чоловічих вишиванок

Чоловіча вишиванкаВиділяються два типи крою чоловічих вишиванок: рукави з уставкою та збирками і рукави без уставки і збирок. Крій з уставкою зовсім подібний до жіночого. Доволі довгий станок має вгорі уставки і є дрібно і густо збираний кругом шиї до коміра. Посередині грудей розріз пазухи. До уставки пришивається рукав з ластовицею, збираний при уставці і чохлах. Локальні відміни цього крою виявляються в більшій чи меншій довжині станка, формі коміра (може бути вузький з обшивкою, стоячий або широкий, викладений), і рукава (може мати чохли із збирками або прямого крою, пущені вільно до зап'ястя).

Крій чоловічої вишиванки з уставкою та збирками різниться від жіночої довжиною та орнаментацією. Така подібність крою свідчить про те, що колись не було різниці між чоловічими і жіночими сорочками.

Узори чоловічих вишиванок

Мотиви узору чоловічих вишиванок повні магічної символіки: їх можна поділити на геометричні і звіринно-рослинні. Найдавніші геометричні мотиви пов’язані з культом сонця і солярною системою: кола, розетки, зірки, ромби, трикутники, квадрати і прості кольорові смуги. Дуже популярні є мотиви, побудовані з навскіс поставлених ромбів, яких середина виповнена або меншими ромбами або восьмикутною зіркою. Майже кожна вишивка обрамована безконечником, або вирієм, в якому мотиви повторюються без кінця. З рослинних мотивів зустрічається дубове листя і жолудь — як символ тривалосте й сили, барвінок і калину — символ дівоцтва, соняшник, виноград, рожу з трьома листками, руту, любисток як символ любови.

Колористика чоловічих вишиванок

Чоловіча вишиванка для хлопчикаУ колористиці чоловічих вишиванок відчувається вплив краси українського краєвиду: орнамент і кольори немов зливаються з ним. У безкраїх степах, під блакитним небом, вишивають делікатні узори молочних відтінях барв, що нагадують степ з його простором. Гірський краєвид впливає на широку скалю барвних кольорів, а чоловічі вишиванки Поділля мають солідні, масивні узори, що тягнуться темними смугами наче зорана земля.

Кольорова гамма чоловічих вишиванок походить від вірувань предків. Колір у людей давніх часів мав магічну силу народ вірив, що червоні, жовті й зелені краски сприяють розвитику природи. Червоне — це життєдайність, жовте — доспілість плоду, зелене — буйність природи. У доборі кольору, мотивів і стібів українські чоловічі вишиванки завжди виконані з дотриманням встановлених звичаєм норм бо слугують не лише одягом, а й оберегом свого власника.

Традиції вишивки чоловічих сорочок

Вишивка має широке застосування в українському народному одязі, особливо у прикрасі жіночих і чоловічих сорочок. Розташовують її на верхній частині рукава і манжеті; вишивають також подоли чоловічих вишиванок. На чоловічих сорочках — вишивка, як правило, розміщена на комірі, пазусі й внизу рукавів.

Стібів, якими вишивають чоловічі вишиванки, є дуже багато — близько сотні. Найстарші стіби це заволікування — що нагадує ткацтво, гладь чи настил, набирування, занизування, низинка, хрестик, стебнівка, виколка, вирізування, мережка й багато інших.

Вишивка є типовою прикрасою чоловічої вишиванки здавна. Воїни князя Святослава мали оздоблені сорочки вишивкою. Скрізь, без огляду на крій, вишивки розміщені на комірі і рукавах. Також дуже поширився звичай прикрашати вишивками перед сорочки вздовж розрізу. В порівнянні з жіночими сорочками, вишивок на чоловічих вишиванках значно менше і вони не такі багаті та розкішні. Зате в чоловічих вишитих сорочках висуваються на перший план всякі викінчуючі стіби: плетюги, обметування, також дрібне майстерне збирання кругом шиї, при чохлах, що творить особливу прикрасу чоловічої вишиванки.

Loading...