Категорії

Вишиванки жіночі

Будь-яка жіноча вишиванка за своєю природою дуже індивідуальна. Кожна модель жіночої вишиванки відрізняється фактурою тканини, прикрасами, колоритною вишивкою, фасоном, деталями крою і манерою носіння. Конструктивно, вишиванки жіночі розділяються за способами застосування. Багато жіночих вишитих сорочок (блуз) носять залежно від сезону погоди, національних традицій і звичаїв, обрядів та інших умова. На святкові події, як правило, одягається національний костюм, в якому вишиванка грає головну роль. Ще недавно за типом вишиванки можна було визначити сімейний та фінансовий стан володаря, його соціальний статус, вік і територіальне місця проживання.

Особливості жіночих вишиванок

Вишиванка жіночаЗазвичай національною вишивкою в жіночих вишиванках прикрашаються рукави, манжети, коміри, вирізи горловини, кокетки, кишені, подоли. А в чоловічих - коміри, манжети, горловина. Залежно від крою рукава, вишивка розміщується на передпліччі, подолі , уставках і манжетах.

На передпліччі жіночих вишиванок зазвичай розташовується орнамент в три смуги. Він розташовується вертикально від уставки до коміра. Дві смужки йдуть по краю поблизу шва з'єднання, а третя розміщується в центрі рукава.

Вишивка уставок жіночих вишиванок вважалася вершиною майстерності. Це яскравий акцент не лише рукавів, а усієї сорочки в цілому. Зазвичай уставки прокладаються яскравими стрічками уздовж усього рукава або, оточені стрічками, розташовуються в центральній частині. Можна зустріти жіночі вишиванки, де були вишиті тільки одні уставки.

Манжети у вишиванках жіночих вишиваються орнаментом залежно від їх форми. Вузькі манжети прикрашаються односмуговим широким візерунком або багатосмуговими вузькими стрічками. Зазвичай манжета переходить в рукав дрібними складочками. Манжети можуть вишиватися тільки по краях. Іноді край манжети прикрашається декоративним кольоровим обметуванням, петлюванням або обкиданням.

Ну а прикрашаючи подол жіночої вишиванки, можна проявити велику фантазію. Тут техніка вишивки і орнамент меж не має. Це може бути мережка, рослинні мотиви, геометричні візерунки, смуги з подвійними або великими плетюгами. Саме ця частина одягу несе певний художній стиль. Вишивка подолу є композиційним завершенням усієї моделі жіночої вишиванки і слугує самобутнім оберегом.

Типи жіночих вишиванок

Вишиванка жіночаАналізуючи місцеві варіанти орнаментації та крою можна виділити різні типи жіночих вишиванок в Україні.

Один з них – жіноча вишиванка поліського типу. Для нього характерні наступні особливості: у половину пілки пришиваються вузькі вставки або рукава, кроєного суцільно, по пітканню основи жіночої вишиванки; у верхній частині рукава, на плечовій вставці та на подолі зображений геометричний орнамент, а на святкових жіночих вишиванках орнамент заповнює поверхню всього рукава.

Крім того поліський тип жіночих сорочок розподіляється на два варіанти: лівобережний та правобережний. Верхня частина рукава правого берега Полісся біля вставки злегка збиралась, а рукав лівобережного Полісся зазвичай пришивали до вставки, уникаючи збирання тканини. На Правобережжі Полісся горловина вишиванки була у вигляді воложистого або стоячого коміра, рукава мали доволі широкі манжети, а на жіночій сорочці лівобережного варіанту горловина та рукави закінчувались обшивкою, яка плавно переходила в невеличкі манжети і горловину, які мали висоту один-півтора сантиметри. Для правобережжя були характерні вишивки червоного кольору, а для Лівобережжя – білого.

Полтавський тип жіночої вишиванки вирізняється наявністю широких вставок у цілу пілку, які пришиті по основі. Рукави зшиті суцільно по всій ширині полотна, рясно закладені в збори біля вставки та розширені півпілкою. У жіночих вишиванках полтавського типу відсутні манжети та комір, а горловина збільшується викотом. Ажурна вишивка має яскравий ефект передачі світла і тіні і розміщувалась на подолі, вставках та рукавах жіночих вишиванок.

Жіноча вишиванка південно-київського типу мала рукав суцільного крою, який вшивався по основі стану та підкроювався разом із вставкою. У ще одному варіанті південно-київського типу рукав збирався біля вставки, які кроїлися окремо. Вишиванки мали стоячий або воложистий комір, рукави були з манжетами або з оборками. У вишивці простежувалась поліхромність, яку можна було простежувати вздовж рукавів, на плечах та передпліччях сорочки. Манжети, комір, подол, груди також прикрашала вишивка.

Жіночі вишиванки центрально-київського типу вирізнялись своєю різноманітністю, які об’єднують в собі різноманіття типів крою та видів вишивки. Переважно зустрічались сорочки з пришитими вставками по пітканню, в яких були присутні манжети та комір. Вишивка мала яскраві червоні та чорні кольори та нерідко прикрашала груди.

Loading...